Pneumatyczny Tester Napędów PTN

Proste i wygodne sterowanie

Aby napędy pneumatyczne pracowały w zakresach swojej największej sprawności z zachowaniem nominalnych parametrów użytkowych, konieczna jest ich okresowa ocena oraz regulacja. Zarówno w trybie serwisowania interwencyjnego jak i konserwacyjnego, bardzo pomocne jest stosowanie niezależnego i mobilnego modułu zasilania oraz sterowania. Rozwiązanie takie pozwala nie tylko na wygodne prowadzenie testów siłownika bez konieczności jego demontażu z urządzenia ale przede wszystkim, znacznie ułatwia i przyspiesza realizację czynności związanych z weryfikacją założeń ruchowych napędu, jego naprawą lub ustawianiem. Dzięki możliwości regulacji prędkości pracy, działanie zespołu może być obserwowane w warunkach zmiennych parametrów kinematycznych oraz dynamicznych.

 

Pobierz broszurę informacyjną!

 

 

Przenośne urządzenie testowe

• kompaktowa, lekka konstrukcja zwiększająca wygodę stosowania
• ergonomiczne, szybkie złącza pneumatyczne odpowiadające najczęściej spotykanym standardom
• niezależny zawór odcinający z odpowietrzeniem usprawniający przyłączanie i odłączanie testowanego napędu
• wytrzymała i estetyczna obudowa zapewniająca skuteczną ochronę przed czynnikami środowiskowymi
• ergonomiczny dostęp do regulatorów prędkości ruchu testowanego siłownika
• praktyczne w warunkach warsztatowych, magnetyczne podstawki gwarantujące stabilne mocowanie testera do metalowych przedmiotów
• wydajne tłumiki redukujące do minimum hałas wywoływany wypływającym powietrzem
 

 

 Cecha Wartość, opis 
 Rodzaj testowanego siłownika  siłownik dwustronnego działania
 Typ testera  PTN 1/8  PTN 1/4
 Przepływ nominalny  780 l/min  1100 l/min
 Przepływ w kierunku dławienia  0 - 520 l/min  0 - 996 l/min
 Ciśnienie robocze  0 - 10 bar
 Ciśnienie sterowania  1,2 - 10 bar
 Jakość powietrza zasilającego  ISO 8573-1:2010 [7:4:4]
 Standardowa średnica przyłącza  6 mm  8 mm
 Czas przełączania powrotnego  6 ms  7 ms
 Wymiary testera W x S x D  90 x 182 x 180 mm  90 x 254 x 180 mm
 Ciężar testera  ~2 kg
 Temperatura pracy  od -10 do 60 oC
 Tłumienie hałasu  tak

Budowa i zasada działania

Konstrukcja testera oparta jest o układ reagujący na zanik ciśnienia w napędzie. Dzięki takiej konfiguracji, przesterowanie zasilania następuje automatycznie w końcowych fazach skoku siłownika powodując zmianę kierunku jego ruchu. Zastosowane dławiki wylotowe z płynną regulacją wartości przepływu pozwalają na wygodną i sprawną regulację prędkości ruchu roboczego i powrotnego. Chcąc zachować jak najwyższą mobilność urządzenia, wszystkie złącza pneumatyczne wykonane są w standardzie szybkich przyłączy wtykowych QS. Zakończenie testu i zamknięcie zaworu zasilającego powoduje odpowietrzenie badanego napędu oraz układu diagnostycznego, umożliwiając bezpieczne podłączenie kolejnego siłownika.

Zastosowanie

Tester może być wykorzystywany we wszystkich sytuacjach, w których wymagane lub konieczne jest uruchomienie napędu bez angażowania stowarzyszonego systemu sterowania. Najczęściej dotyczy to okoliczności serwisowych, testowych lub związanych z przeprowadzaniem symulacji działania aplikacji wykorzystujących napędy pneumatyczne dwustronnego działania. Stanowisko z powodzeniem może być stosowane do aktywacji i analizy pracy siłowników tłoczyskowych, beztłoczyskowych, chwytaków, zacisków lub napędów wahadłowych.