Produkty Festo dla pomieszczeń czystych (cleanroom)

W przeszłości bardzo niewiele branż przemysłu wykorzystywało w produkcji pomieszczenia czyste (cleanroom). Obecnie jednak produkcja w pomieszczeniach czystych (cleanroom) jest stosowana nie tylko w produkcji podzespołów elektronicznych i fotowoltaiki, technologii medycznej i przemyśle półprzewodnikowym. Wiele innych branż przemysłowych również wymaga komponentów, które można stosować w pomieszczeniach czystych (cleanroom). Kliknij tutaj, aby znaleźć najważniejsze informacje.

Które produkty Festo oferuje do stosowania w pomieszczeniach czystych (cleanroom)?

W warunkach pomieszczeń czystych (cleanroom) klasy 7 ISO można używać wszystkich siłowników, zaworów, chwytaków i napędów, wszystkich systemów manipulacyjnych, systemów podciśnieniowych i systemów sprężonego powietrza, czujników, filtrów, regulatorów i złączek z ponad 80 grup produktów Festo. Większość z nich można stosować w klasach 6 i 5, a spora ich część jest również odpowiednia dla klasy 4. Możemy również dostarczyć rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb.

Certyfikowane standardowe produkty Certyfikowane produkty Pokaż powiększenie
Certyfikowane produkty

Kliknij, aby powiększyć

Które produkty Festo są odpowiednie do stosowania w pomieszczeniach czystych (cleanroom)?

Festo dostarcza produkty dostosowane do wszystkich klas pomieszczeń czystych (cleanroom):

wiele serii naszych produktów może być stosowanych zgodnie z klasą ISO 4 i 9. W rezultacie nasi klienci otrzymują sprawdzoną jakość i szybką dostawę w przystępnej cenie.

Specjalistyczne rozwiązania są dostępne dla klas ISO 1 do 3.

 

Klasy pomieszczeń czystych (cleanroom) 7-9: cały program produkcyjny Festo

Prawie wszystkie produkty Festo mogą być stosowane w pomieszczeniach czystych (cleanroom) klasy 7 lub wyższej.

Klasy pomieszczeń czystych (cleanroom) 4 - 6: serie produktów specjalnie testowanych dla klas ISO 4 - 6

Część naszych serii produktów jest testowana do zastosowań w pomieszczeniach czystych (cleanroom). Wiele z naszych produktów jest zgodnych z klasami ISO 4 - 6.

Produkty dla ISO klasa 4

Produkty dla ISO klasa 5

Produkty dla ISO klasa 6

Klasy pomieszczeń czystych (cleanroom) 1 - 3: produkty produkowane specjalnie dla ISO klasa 1 - 3

Produkty te są wytwarzane według wymagań klienta, a następnie przenoszone do produkcji seryjnej.

Wskazówki pomocne przy projektowaniu pomieszczeń czystych (cleanroom)

Wyłącznik położenia końcowego

Wyłącznik położenia końcowego

Podczas podłączania kabli wyłączników położenia końcowego siłowników dwustronnego działania należy upewnić się, że kable nie przesuwają się i nie ocierają o siebie lub o inny sprzęt.

Amortyzacja siłownika

Amortyzacja siłownika

Należy unikać uderzeń o dużej sile w położeniu końcowym. W tym celu stosowana jest amortyzacja siłownika. Samonastawne i regulowane wersje amortyzacji PPV i PPS znacznie zmniejszają emisję cząstek stałych.

Siłownik jednostronnego działania

Siłownik jednostronnego działania

Użycie siłowników jednostronnego działania nie jest zalecane, ponieważ cząstki stałe są odprowadzane do atmosfery przez układ odpowietrzania. Uszczelnienie tłoczyska jest również znacznie grubsze w siłownikach dwustronnego działania.

Siłowniki mieszkowe

Siłowniki mieszkowe

Prawidłowo zamontowane złączki siłownika są szczelne [1]. Natomiast uszczelnienie tłoczyska ze względu na swoją konstrukcję jest źródłem zanieczyszczenia cząstkami stałymi. Pomocne może być zastosowanie mieszków ochronnych lub odpowietrzania podciśnieniowego [2].

Ścieranie mechaniczne

Ścieranie mechaniczne

Należy unikać stosowania głowic przegubowych [1], głowic widełkowych, sprzęgieł elastycznych i kołnierzy wahliwych [2], które są źródłem cząstek stałych pochodzących ze ścierania. Należy upewnić się, że przewody są nieruchome i o nic ocierają.

Aplikacje podciśnieniowe

Aplikacje podciśnieniowe

W przypadku aplikacji podciśnieniowych zalecamy zastosowanie naszych napędów obrotowych. Ruch obrotowy jest bardziej odpowiedni, gdyż jest prostszy do uszczelnienia niż ruch liniowy.

Przygotowanie sprężonego powietrza

Przygotowanie powietrza

Drobne cząstki stałe i zanieczyszczenia powinny być odfiltrowane w kilku etapach podczas przygotowywania sprężonego powietrza. W przypadku pomieszczeń czystych (cleanroom) zalecamy zastosowanie filtrów kaskadowych 40 [1], 5 [2] oraz 1 µm [3].

Odpowietrzanie

Odpowietrzanie

Zawory pilotów pneumatycznych praktycznie ma mają większego wpływu [1]. Natomiast odpowietrzanie musi być przewodowe a powietrze nie powinno wpływać do pomieszczenia czystego (cleanroom) przez tłumiki hałasu [3]. Prawidłowo zamontowane złączki są szczelne [2].

Napędy ze śrubą

Napędy ze śrubą

Do pomieszczeń czystych (cleanroom) bardziej odpowiednie są napędy ze śrubą niż napędy z paskiem zębatym, gdyż powodują mniejsze ścieranie i wytwarzają mniejszą ilość zanieczyszczeń. Ponadto śruby napędów są nasmarowane więc cząstki stałe powstające podczas ścierania przywierają do nich.

Prowadnice kabli

Prowadnice kabli

W przypadku pomieszczeń czystych (cleanroom) ogromne znaczenie mają standardowe prowadnice kabli. Mimo, że dostępne są specjalne prowadnice kabli dla pomieszczeń czystych (cleanroom) to generalnie lepszym rozwiązaniem jest takie zaprojektowanie systemu, aby w miarę możliwości jednostka manipulatora była pod elementem roboczym.

I równie ważne: w przypadku pomieszczeń czystych (cleanroom) w Festo, zawsze zakładamy, że wykorzystywane są zamknięte, monitorowane systemy sprężonego powietrza, które są szczelne i nie zanieczyszczają środowiska cząstkami stałymi przez odpowietrzanie.

Należy pamiętać, że nasze komponenty nie są przeznaczone do przesyłania (przewodami i złączkami) lub przełączania (za pomocą zaworów) oczyszczonego powietrza! Nasze filtry dokładne i mikrofiltry są jedynym wyjątkiem, ponieważ produkują bardzo czyste powietrze zależne od stopnia filtracji.