Produkty od Festo pre čisté priestory

V minulosti prebiehala výroba v čistých priestoroch iba v niektorých odvetviach. V dnešnej dobe sa však výroba v čistých priestoroch okrem výroby elektroniky a fotovoltaiky, medicínskej techniky a polovodičového priemyslu rozšírila aj na iné odvetvia. Mnohé ďalšie priemyselné odvetvia potrebujú komponenty, ktoré sú vhodné na použitie v čistých priestoroch. Kliknite sem a zistite to najdôležitejšie.

Ktoré produkty od Festo je možné použiť v čistých priestoroch?

Môžete použiť všetky valce, ventily, uchopovače a pohony, všetky manipulačné systémy, vákuové systémy a systémy so stlačeným vzduchom, snímače, filtre, regulačné ventily a prípojky z viac ako 80 skupín produktov od Festo v ISO triede 7 pre čisté prostredia. Mnohé sú vhodné na použitie v triedach 6 a 5, ďalšie je možné použiť v prostrediach triedy 4. Ponúkame aj špeciálne prispôsobené riešenia.

Certifikované produkty
Certifikované produkty

Kliknúť pre zväčšenie

Ktoré produkty Festo sú vhodné do čistých priestorov?

Festo dodáva produkty, ktoré sú vhodné pre všetky triedy čistých priestorov:

mnohé naše sériové produkty sa môžu používať v súlade s ISO, triedy 4 a 9. Preto môžete získať overenú kvalitu rýchlo a za rozumnú cenu.

Špeciálne riešenia sú dostupné pre 1. - 3. triedu ISO.

 

Čisté priestory, triedy 7 - 9: úplná ponuka od Festo

Skoro všetky Festo produkty sa dajú používať v čistých priestoroch v triede 7 alebo vyššej.

Čisté priestory, triedy 4 - 6: špeciálne testované sériové produkty podľa ISO, triedy 4 - 6

Vybrané sériové produkty sa testujú na použitie v čistých priestoroch. Mnohé naše produkty spĺňajú normy ISO, triedy 4 - 6.

Produkty ISO, trieda 4

Produkty ISO, trieda 5

Produkty ISO, trieda 6

Čisté priestory, triedy 1 - 3: produkty vyrobené špeciálne pre triedy ISO 1 - 3

Tieto produkty sa vyrábajú podľa požiadaviek zákazníka, potom sa začnú vyrábať sériovo.

Tipy na konštrukcie pre čisté priestory

Koncové spínače

Koncové spínače

Pri pripájaní káblov ku koncovým spínačom dvojčinných valcov dbajte na to, aby sa nimi nedalo hýbať a aby sa neotierali navzájom alebo o nejaké iné zariadenie.

Tlmenie valcov

Tlmenie valcov

Vzniku nárazov s veľkou energiou v koncovej pozícii treba zamedziť. A práve na to sa používa tlmenie valcov. Nastaviteľné a samonastaviteľné typy tlmenia PPV a PPS podstatne znižujú únik častíc.

jednočinný valec

jednočinný valec

Jednočinné valce je lepšie nepoužívať, pretože do prostredia sa cez odvetranie uvoľňujú častice. Tesnenie piestnej tyče je v dvojčinných valcoch podstatne hrubšie.

Mechové pohony

Mechové pohony

Prípojky valcov sú pri správnej montáži bez únikov [1]. Tesnenie piestnej tyče je však pre svoju konštrukciu zdrojom znečistenia časticami. Preto môžu byť užitočné ochranné mechy alebo odsávanie vákuom [2].

Mechanický oter

Mechanický oter

Nesmiete používať oká [1], kĺbové hlavice, pružné spojky a kyvné príruby [2], pretože v dôsledku oteru vytvárajú častice. Presvedčte sa, že hadice sa nepohybujú ani sa o nič neotierajú.

Vákuové aplikácie

Vákuové aplikácie

Pre vákuové aplikácie odporúčame použitie kyvných pohonov. Kyvné pohony sú vhodnejšie ako lineárne pohony, lebo sa jednoduchšie utesňujú.

Úprava stlačeného vzduchu

Úprava stlačeného vzduchu

Jemné častice a nečistoty sa musia pri úprave stlačeného vzduchu odfiltrovať v niekoľkých krokoch. Pre čisté priestory odporúčame použitie kaskády filtrov so 40 [1], 5 [2] a 1 µm [3] stupňami.

Odvetranie vzduchu

Odvetranie vzduchu

Riadiaci vzduch pre ventily je len málokedy dôležitý [1]. Naproti tomu odvetranie ventilov musí byť vždy zvedené a nesmie byť cez tlmiče uvoľnené do čistého priestoru [3]. Prípojky sú pri správnej montáži bez únikov [2].

Osi s vretenom

Osi s vretenom

Pre čisté priestory sú vhodnejšie osi s vretenom než osi s ozubeným remeňom, pretože je v nich menšie trenie a uvoľňujú menej častíc. Vretená sú okrem toho namazané a častice, ktoré vznikli pri otere, sa zachytávajú v mazive.

Energetické reťaze

Energetické reťaze

V čistých priestoroch sú štandardné energetické reťaze kritickou časťou. Hoci existujú špeciálne energetické reťaze pre čisté priestory, vo všeobecnosti je lepšie už vo fáze návrhu zabezpečiť, aby bola manipulačná jednotka umiestnená pod obrobkom, ak je to možné.

To podstatné na záver: čo sa týka kompatibility pre čisté priestory, v spoločnosti Festo vždy predpokladáme, že sa použijú uzavreté a monitorované systémy stlačeného vzduchu, bez únikov a bez toho, že by sa do prostredia uvoľňovali častice prostredníctvom odvetraného vzduchu.

Chceli by sme zdôrazniť, že naše komponenty nie sú vhodné pre dopravovanie (hadicami a prípojkami) ani prepínanie (pomocou ventilov) prečisteného vzduchu! Jedinú výnimku tvoria naše jemné filtre a mikrofiltre, pretože v závislosti od stupňa filtrácie vytvárajú mimoriadne prečistený vzduch.