Festo Best Practice

Best practice

Większa produktywność i wydajność 

Festo Motion Terminal pokazuje swoje mocne strony w obszarach sterowania ruchem napędów pneumatycznych, sterowania ciśnieniem i przepływem. Zalety tej cyfryzacji są widoczne na wszystkich etapach łańcucha wartości – zarówno dla producentów OEM, jak i użytkowników końcowych.

Poniższe aplikacje pokazują przykłady różnorodnych, dowolnie łączonych ruchów, które są możliwe dzięki Motion Terminal – również w przypadku modernizacji istniejącego systemu. Daj się zainspirować!

Wysoka elastyczność Pick-and-Place

 

Za pomocą Motion Terminal VTEM można zrealizować wszystkie funkcje Pick-and-Place za pomocą jednego systemu. Nie ma już potrzeby stosowania takich komponentów jak amortyzatory hydrauliczne, zawory dławiąco-zwrotne itp. Konstruowanie staje się znacznie łatwiejsze, ponieważ aplikacje Motion Apps przejmują teraz wiele zadań i pozwalają na wyeliminowanie dodatkowych komponentów. Aby zapewnić stałą jakość, można w każdej chwili odczytać dane procesowe i szybko reagować na odchylenia.

Równoległe przetwarzanie złożonych procesów

 

Za pomocą Motion App „Ustawiany poziom ciśnienia” można sterować maksymalnie 8 siłownikami dwustronnego działania, które wykonują równocześnie różne zadania w celu obróbki zbiornika z tworzywa sztucznego. Cyfrowe, indywidualne dla każdego siłownika, sterowanie ciśnieniem zapewnia prawidłowe ciśnienie robocze – bez czujników zewnętrznych. W ten sposób można osiągnąć optymalne bezpieczeństwo procesu i w wielu miejscach zaoszczędzić sprężone powietrze.

Symultaniczna regulacja kilku przepływów

 

Napełnianie zbiorników, jak np. butle z azotem lub innymi gazami staje się bardziej ekonomiczne dzięki aplikacji „Sterowanie przepływem”. Sterowanie przepływem z 8 kanałami odbywa się symultanicznie. Przez dokładne dozowanie możliwa jest znaczna oszczędność azotu. Cyfrowe sterownie dozowaniem azotu jest zabezpieczone przed manipulacją oraz elastyczne i dzięki aplikacji „Ustawiany poziom ciśnienia” skraca czasy cykli.

Delikatny obrót wolny od wstrząsów

 

Motion Terminal zapewnia delikatne, szybkie i efektywne ładowanie części, np. w prasach wulkanizacyjnych. Prawie wolny od wstrząsów ruch znacząco skraca czasy cykli i jednocześnie wydłuża trwałość systemu. Ruch powrotny bez obciążenia odbywa się ze zmniejszonym ciśnieniem w sposób optymalny pod kątem zużycia energii.

Bezpieczna obróbka w obrabiarkach

 

Ta aplikacja pozwala za pomocą Motion Terminala upiec kilka pieczeni na jednym ogniu: od indywidualnego chwytania części, poprzez przyspieszone otwieranie i zamykanie drzwi ochronnych, aż po sterowanie optymalną obróbką części.

Z praktyki: Przemysł galanteryjny idealnie łączy czynności ręczne z funkcjami Przemysłu 4.0

Elastyczność, krótkie czasy cykli i możliwie najlepsze wykorzystanie materiałów: takie wymagania stawiano przed nowymi maszynami do produkcji przegródek na karty kredytowe do portfeli. Autec, producent instalacji automatyzacji do fabryk butów i wyrobów skórzanych z Pizy, skonstruował maszynę dla renomowanej włoskiej marki. Zastosowano przy tym idealne rozwiązanie: Festo Motion Terminal.

Potrzebna możliwość szybkiej zmiany konfiguracji

Potrzebna możliwość szybkiej zmiany konfiguracji

Dla nowej maszyny firma Autec potrzebowała łatwo konfigurowalnych komponentów. Powinna być zapewniona prosta obsługa oraz możliwość regulacji wielkości przepływu zaworów – dodatkowo powinno być możliwe sterowanie zdalne – jak w sterowanym przez aplikację terminalu Motion Terminal.

Oprogramowanie i aplikacje odgrywały znaczącą rolę w implementacji instalacji. Aplikacje definiują funkcje zaworów i znacząco przyczyniają się do zwiększenia elastyczności maszyny. Za pomocą aplikacji można zdalnie sterować różnymi narzędziami oraz pracą maszyny. Ilario Barsacchi, inżynier i kierownik projektu firmy Autec objaśnia: „Zmiana konfiguracji Festo Motion Terminal odbywa się teraz bardzo szybko. Zamiast zamawiania, montowania i nowego konfigurowania dodatkowych zaworów proporcjonalnych, musieliśmy tylko aktywować daną aplikację.”

Niezwykle szybkie falcowanie przegródek na karty kredytowe

Niezwykle szybkie falcowanie przegródek na karty kredytowe

Nowa maszyna firmy Autec steruje klejeniem dwóch elementów, jednego ze skóry, a drugiego z jedwabiu. Następnie serworobot przenosi sklejone elementy do maszyny falcowania skóry. „Podczas tego procesu w kompaktowym rozwiązaniu w ciągu 14 sekund klejone i falcowane jest 8 przegródek na karty kredytowe”, wyjaśnia dalej pan Barsacchi.

Wiele funkcji w jednym zaworze – dzięki aplikacjom

Wiele funkcji w jednym zaworze – dzięki aplikacjom

Motion Terminal umożliwia szybką zmianę funkcji narzędzia, z głowicy z chwytakiem podciśnieniowym, na głowicę z chwytakiem mechanicznym. Zawory mogą być stosowane zarówno jako zawory proporcjonalne, jak i zawory rozdzielające. Instalacja jest elastyczna dzięki możliwości ciągłej zmiany oprogramowania, funkcje oprogramowania są dopasowane do danego zastosowania. Czasy, w których zawory posiadały tylko jedną funkcję, już minęły. Dla tej maszyny stworzony został program sterujący, który został zapisany w sterowniku PLC i który służy jako interfejs do sterowania urządzeniem. Cały proces był bardzo prosty i nie stwarzał żadnych trudności.

Zero błędów, optymalne wykorzystanie materiału

Bezbłędna obróbka ręczna przegródek do kart kredytowych i optymalne wykorzystanie surowca - dzięki prawdziwemu rozwiązaniu z zakresu Przemysłu 4.0.