Higiena i bezpieczeństwo żywności

Produkcja żywności to kwestia zaufania, a bezpieczeństwo żywności ma kluczowe znaczenie dla marki. Jakikolwiek produkt, który znajdzie się na stole musi być wyprodukowany z zachowaniem zasad higieny. Wymaga to inteligentnego systemu projektowania i komponentów bezpiecznych dla żywności, które obsługują proces produkcji - prosto, wydajnie i niezawodnie. Festo oferuje odpowiednie rozwiązania automatyzacji, a także wiedzę branżową w zakresie produkcji bezpiecznej żywności.

Ważne informacje na temat bezpieczeństwa żywności

Dwa cele higienicznej i wydajnej automatyzacji produkcji żywności to bezpieczeństwo konsumenta i ochrona marki producenta. Naszym zdaniem są to najważniejsze aspekty bezpieczeństwa żywności.

Clean Design Componets

Konstrukcja urządzenia bez ostrych łuków lub krawędzi

W produkcji żywności należy wdrożyć normy i dyrektywy dotyczące projektowania i materiałów. Kluczowe znaczenie ma higieniczna konstrukcja urządzeń i komponentów.
Projektując komponenty automatyzacji dla systemów naszych klientów, zwracamy szczególną uwagę na czynniki zwiększające higienę, np. gładkie powierzchnie i duże promienie.

Więcej informacji na temat bezpieczeństwa żywności można znaleźć w białej księdze (PDF)

Valve terminal MPA-C

Dokładne i szybkie czyszczenie

Czyszczenie jest konieczne dla zapewnienia higienicznej produkcji żywności. Priorytetem jest zapobieganie dostępowi bakterii oraz zanieczyszczeń. Odpowiednia koncepcja czyszczenia nie tylko zapewnia bezpieczeństwo konsumentów, ale także zmniejsza przestoje systemu.

Przejdź do białej księgi poświęconej czyszczeniu (PDF)

Particles with Waiter and Oil

Jakość żywności i jakość sprężonego powietrza

Szczególną uwagę należy zwrócić na miejsca, w których sprężone powietrze ma kontakt z żywnością. Specjalistyczne rozwiązanie przygotowania sprężonego powietrza zapewnia maksymalny poziom bezpieczeństwa żywności, konsumentów i producentów.

Więcej informacji można znaleźć w białej księdze poświęconej jakości sprężonego powietrza (PDF)

Produkty zapewniające maksymalną higienę i bezpieczeństwo żywności

VZQA

Zawór zaciskowy VZQA

Dla bardzo wymagających zastosowań dozowania żywności. Deklaracja zgodności zgodna z rozporządzeniem (WE) nr 1935/2004 dostępna dla normalnie otwartej konstrukcji z membraną silikonową.

Więcej informacji na temat VZQA

VZXA

Przewody PFAN

Zapewniają optymalną, bezproblemową pracę systemów nawet przy intensywnym czyszczeniu i agresywnych warunkach otoczenia. Możemy udostępnić deklarację zgodności wg rozporządzenia (WE) nr 1935/2004 do zastosowań w przemyśle spożywczym.

Więcej informacji na temat przewodów PFAN

MSB6

Kombinacje zespołów MSB6

W przypadku najwyższych wymagań jakości sprężonego powietrza. Opcjonalny moduł efektywności energetycznej MSE6-E2M: automatycznie monitoruje i reguluje zasilanie sprężonym powietrzem.

Więcej informacji na temat modułu MSB6

CRDSNU

Siłownik okrągły CRDSNU

Ze smarem NSF-H1. Bardzo niezawodny i wytrzymały dzięki uszczelnieniu do pracy na sucho. I zawsze prawidłowo ustawiony dzięki samonastawnej amortyzacji PPS w położeniu końcowym.

Więcej informacji na temat CRDSNU

Valve terminal MPAC

Wyspa zaworowa MPA-C

Łatwość czyszczenia i odporność na korozję. Stopień ochrony IP69K do bezpośredniego zastosowania w trudnych warunkach pracy. Materiały posiadające atest FDA oraz zastosowany smar NSF-H1.

Więcej informacji na temat MPA-C